Νέα κόντρα μετά την ήττα

0

Home

Αθλητικά

Η μεγαλύτερη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα έγινε την Κυριακή το απόγευμα στο Ηράκλειο, όπου ο γηπεδούχος Εργοτέλης παίζοντας με πάθος, νίκησε 2-1 τον ανύπαρκτο Ολυμπιακό και έδωσε νέα πνοή στο πρωτάθλημα.

Οι ερυθρόλευκοι παρόλο που αγωνίζονταν από τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου με παίχτη παραπάνω, δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα και τώρα μπαίνουν σε περιπέτειες. Ο Μπάγεβιτς αντικατέστησε τον Ριβάλντο, ενώ το σκορ ήταν 1-1 με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να μην μπορούν να αναπτυχθούν σωστά και να μην δημιουργούν ευκαιρίες για να πετύχουν τον στόχο τους. Βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, μόλις στο 3 λεπτό αλλά κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν με ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Ο Ριβάλντο στο 21 έφερε το παιχνίδι στα ίσια και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ήρθε ο πρώτος σκόρερ τον Κρητικών Ογκουνσότο να κάνει το 2-1 στις καθυστερήσεις και να βάλει φωτιά στο γήπεδο και το Ερυθρόλευκο στρατόπεδο. Οι σχέσεις του Μπάγεβιτς και του Ρίμπο αναζωπυρώθηκαν και τώρα μένει να δούμε πιες θα είναι οι εξελίξεις.

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο τρόπο την νέα γκέλα του πρωτοπόρου Ολυμπιακού και πλέον ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής. Οι πράσινοι νίκησαν με 0-1 τον κακό τους δαίμονα, Αιγάλεω, και η ΑΕΚ επιβλήθηκε δύσκολα με 2-1 του Ηρακλή. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 19 αγωνιστικής ΠΑΟΚ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ και ΞΑΝΘΗ έκαναν σημαντικά βήματα για την έξοδο στην Ευρώπη.

Μεσοβδόμαδα οι δύο αιώνιοι έχουν Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και απομένει να δούμε κατά πόσο θα είναι έτοιμοι ψυχολογικά για αυτά τα παιχνίδια. Ας ελπίσουμε ότι στον Πειραιά θα ανασυγκροτηθούν μετά το κακό αποτέλεσμα της Κυριακής. Οι πράσινοι του Μαλεζάνι θα ταξιδέψουν στη Σεβίλλη με πολύ καλή ψυχολογία και πιστεύω ότι θα καταφέρουν να πάρουν την πρόκριση. Όσο αναφορά τον Ολυμπιακό θα πρέπει να ξεπεραστεί η κόντρα του Ντούσκο με τους Βραζιλιάνους, αν θέλει να πετύχει το στόχο του.